ZETApress

hírportál

Szabolcs is eltávozott

Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – értesítette a család ma az MTI-t. 2014-es fotónk MTI / Illés Tibor felvétele.

TISZTELGÉS – ILLÉS 60 címmel csak 1 koncert lesz 2025. január 11-én szombaton 20 órakor a Papp László Budapest Sportarénában – tudtuk meg a szeptember 11-ei sajtótájékoztatón Budán. A Budakeszi úti Remíz Étterembe Szabolcsot is vártuk, de mint neje: Rosta Mária producer kérdésemre elmondta, férje nincs jó, reggel beállt a dereka, nem tud felegyenesedni. Akkor még nem sejtettük, hogy ekkora a baj. Ő a harmadik halott az öttagú Illés együttesből – Pásztory Zoli 2005-ben, Illés Lajos Szomjas 2007-ben hunyt el -, már csak Levi és Tini él.

Szörényi Szabolcs 1943. szeptember 26-án Budapesten született. Öccsével, Leventével együtt a szülők 1956 szeptemberében beíratták a szobi állami fiúnevelő intézetbe, ahol bekerültek az intézet mandolinzenekarába. Szabolcs gitározott, majd basszusgitárra váltott, és maradt is ennél a hangszernél. Két év múlva Vácra került a Konstantin téri Sztáron Sándor Gimnáziumba, ahová Levente is követte, itt egy triót alakítottak. Az akusztikus hangszerekből házilag fabrikáltak elektromost, s Mediterrán nevű együttesükkel, amelyben a testvérek mellett Kőszegi Imre és Bajtala János is játszott, 1962-ben az országos Ki Mit Tud?-on az elődöntőig jutottak.

A már évek óta működő Illés együttesbe 1965 januárjában Szabolcsot Levente vitte, és az év során kialakult a klasszikus felállás: a két Szörényi mellett a billentyűs hangszereken Illés Lajos játszott, a gitáros Bródy János, a dobos Pásztory Zoltán volt. Akkoriban ment a rádióban a Moha bácsi, a törpe című mesesorozat, s mivel Szabolcs is alacsony volt, beceneve Moha lett.

1966-ban az I. Táncdalfesztiválon megosztott 2. díjat nyert a Még fáj minden csók című számuk, majd az 1968-as fesztiválon az Amikor én még kissrác voltam című, népzenei gyökerű szerzeményükkel szinte minden díjat megnyertek, a fődíjjal együtt. Szabolcs a két fesztivál között, 1967-ben néhány hónapot katonáskodott is, addig a zenekarban Bródy János helyettesítette hangszerén.

Az Illés-együttes a ’60-as évek második felében és a ’70-es évek elején hihetetlen népszerűségre tett szert, csak az Omega és a Metró volt a vetélytársuk. Számaik zenéjének zömét Szörényi Levente és Illés Lajos szerezte, a Bródy János által írt, gyakran áthallásos, politikailag kényes szövegek az előző nemzedék magatartásmintái ellen lázadó ifjúság életérzéseit fejezték ki. Szabolcs ritkán jelentkezett szerzőként, de ő írta többek között az Újra itt van, a Sárika, Az ész a fontos, nem a haj címűt – ez utóbbit énekelte is jellegzetes basszus hangján -, és Koncz Zsuzsa egyik legnagyobb slágerét, az Óh, Miszter Alkoholt.

Első házasságából 1969-ben Réka, 1970-ben Emese született. 1970 tavaszán az 1967. október 04-én átadott váci stadionban gyermeknapi műsort rendeztek. Jómagam akkor a Konstantin téri Lőwy Sándor Géppari Technikum 3. osztályos tanulója voltam, s természetesen kilátogattam. Az Illés együttes is fellépett és Illés Lajos – Bródy János: Óh, kisleány című 1969-es szerzeményét úgy konferálták fel, hogy Szabolcs nemrég megszületett második kislánya tiszteletére játszák el. Réka és Emese rég felnőtt már, ez a gyermeknap viszont számomra örök emlék maradt.

Szabolcs 1974-ben fivérével és Bródyval a Fonográf együttes tagja lett, ez a sokrétű, igényes zenét többszólamú vokállal megszólaltató zenekar egy évtizeden át dolgozott. 1984-ben a három telt házas búcsúkoncert gyakorlatilag Szabolcs színpadi visszavonulását is jelentette. Ezt követően ott volt az Illés 1990-es, 1996-os és 2001-es fellépésein, ahogy a végső búcsúnak számító 2005-ös koncerteken is. Az Illés zenekar megalakulásának 50. évfordulója tiszteletére 2014-ben Beatünnep címmel rendezett budapesti és vidéki koncerteken Szabolcs ugyanúgy részt vett, mint a Fonográf együttes 2004-es, majd 2018-as fergeteges sikerű koncertjén.

1990-ben szólólemeze jelent meg Lökd ide a…! Kocsmadalok címmel. Zenei rendezőként számos színpadi produkcióban és lemezen működött közre, például az idén 40 éves István, a király című rockopera kétmillió példányban eladott eredeti hanganyagán. 2000-ben az Illés-együttes tagjaival megosztva megkapta a Kossuth-díjat – amit a Ferenciek terei Kárpátia Étteremben együtt ünnepeltünk meg! -, 2012-ben Budapestért-díjat vehetett át, 2018-ban a fővárosi XIII. kerület díszpolgára lett. 2019-ben öccsével, Leventével együtt az óbudai Kobuci Kertben megrendezett IV. Országos Beatles Találkozón a Höfner gitárgyár nemzetközi életműdíját vette át.

Szóljon hozzá!