ZETApress

hírportál

Észt Hét több moziban

Észt Hét 2014Budapesten március 17-től, Szegeden 18-tól 26-ig, Debrecenben április 1-jétől 4-ig immár hetedik alkalommal csemegézhetnek a Baltikum legészakibb országának kultúrája iránt érdeklődők az Észt Intézet és a Szimplafilm által szervezett észt összművészeti fesztivál programjaiból ? tudatta Tóth Judit, Budapest Film Zrt.

Az Észt hét gerincét hagyományosan a filmvetítések adják: a háborús drámától kezdve a szerelmes filmen és anti-westernen át egészen a rövidfilm-musicalig sokféle műfajjal lehet majd találkozni a tavalyi év termésének legjavát felvonultató válogatásban. Budapesten észt-grúz koprodukcióval nyit az Észt Hét mozgóképes programja: a grúz-abház háború idején játszódó Mandarinok megindító film bosszúról és megbocsátásról, szeretetről és gyűlöletről, emberségről és méltóságról. Észtországban minden lehetséges elismerést begyűjtött és külföldi filmfesztiválokon is sikert aratott mind a szakma, mind a közönség körében. A vetítésen jelen lesz az észt filmtörténet egyik legfoglalkoztatottabb operatőre, Rein Kotov, akinek a tavalyi Észt hét kedvence, a Gombászók című film képi világát is köszönhetjük.

Az Észt hét másik filmes vendége a Virágok az Olajfák hegyén című dokumentumfilm rendezőnője, Heilika Pikkov. A lírai képekben kibontakozó, szuggesztív zenével kísért portréfilmben a jeruzsálemi Úr mennybemenetele Apácarend észt származású lakója, Kszenya meséli el hosszú életének fordulatait, mielőtt hallgatási fogadalmat tenne. A közönség-kedvenc Kertu sokak szerint minden idők legszebb észt szerelmes filmje, mely mindvégig mentes marad a műfajra jellemző cukormáztól. A magával ragadó történetet Mari Pokinen észt énekes-szerző varázslatos hangulatú dalai kísérik.

Az idén igen erős rövidfilmes blokk is a szerelem jegyében pereg majd: keserédes film-novellákat láthatunk ébredező érzelmekről, vágyódásról és társas magányról. A szekció igazi gyöngyszeme Az utolsó Rómeó című fergeteges musical, melynek hőse, a romantikus lelkű Lembo valahol az észt vidék legmélyén lánykérőbe indul a falu szépéhez, csak éppen a szívtipró vetélytárs felbukkanásával és a szeszkazán örömapával nem számol…

Az észt film fenegyerekének számító Veiko Õunpuu idén Free range című filmjével szerepel az Észt hét programjában, amely a Berlinale ?Fórum? szekciójába is meghívást kapott. A remek zenéktől kísért melankolikus ballada görbe tükröt tart napjaink társadalma és spleenben tocsogó, gyakran kilátások nélkül tengődő ifjúsága elé. A dokumentumfilmek kedvelői is megtalálják a számításukat az Észt héten. A már említett portréfilm mellett igazi csemegének ígérkezik a nálunk most különösen aktuális Miből lesz a por és hová tűnik a pénz? című alkotás, amely a NO99 Színház Európában is egyedülálló, nagyszabású színházi-társadalmi kísérletének hátterét mutatja be és kíméletlenül a választópolgároknak szegezi a kérdést: kinek a kezében van valójában a döntés?

A Nem az én földem pedig az észt filmben viszonylag kevés teret kapó orosz kisebbség problémáit tárja elénk a nyelvi nehézségekkel küzdő, veteményeiket odaadóan gondozó kiskerttulajdonosok kálváriáján keresztül, akik tehetetlenek a fejük felett született döntésekkel szemben. A szintén ex-szovjet tematikájú, ám merőben más hangulatú Kozmosz című dokumentum-rövidfilmet már a jóleső nosztalgiázás és a felhőtlen humor jellemzi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IlvZgWs41d0[/youtube]

A filmeken kívül számos egyéb rendezvény várható az Észt héten. A FUGA-ban Szegfűk és tulipánok címmel válogatás nyílik a 2013-as LadyFest Tallinn feminista képzőművészeti kiállításának anyagából, Berecz András és Piret Päär rendhagyó észt-magyar meseesten lép a közönség elé a Hagyományok Házában és a szegedi Grand Café-ban, és idén a méltán híres észt komolyzene is helyet kap a kínálatban: a Szirtes Edina Mókussal kiegészülő By Heart Quartet egyedülálló koncertjén az észt kortárs zene legnagyobb neveinek ? Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Veljo Tormis, Lepo Sumera ? műveit dolgozza fel. Természetesen a kisebbek sem maradnak észt program nélkül.

A Budapesten nagy sikerrel bemutatkozott Mese itt, mese ott című színpompás magyar-észt meseillusztrációs kiállítás a fesztivál alkalmából Szegeden nyílik újra. Szintén gyerekeknek szól a Kompánia Színházi Társulat interaktív, zenés előadása a Mesemúzeumban, melyet Andrus Kivirähk kortárs észt sztáríró A rettenthetetlen kefír című színdarabja inspirált. A Kazimír bisztróban idén is bele lehet kóstolni a hagyományos észt gasztronómiába, vállalkozó kedvűek pedig észt nyelvi gyorstalpalón vehetnek részt. A Művész mozi észt filmvetítéseire a belépő 900 forint. Az Észt hét ideje alatt a budapesti programokra páros belépőt lehet nyerni a Magyarországi Észt Intézet Facebook-oldalán zajló játékban.

2 hozzászólás

Visszajelzések

  1. Mandarinok a Művészben | ZETApress
  2. Szegfűk és Tulipánok | ZETApress

Szóljon hozzá!