ZETApress

hírportál

Rekordnevezés a 34. OTIO-ra

Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára – tudatta a Magyar Innovációs Szövetség. Fenntarthatóság, egészség, intelligens közlekedés – ezek a problémák foglalkoztatják leginkább a mai középiskolásokat.

Soha nem övezte még ekkora érdeklődés a MISZ középiskolások számára kiírt versenyét, a 14-18 éves korosztályból idén a korábbinál kétszer több, közel 300 pályázat érkezett a nagy múltú innovációs versenyre, a 34. OTIO-ra. A fiatalok körében az innováció slágertémái között olyan területek állnak az élen, mint a fenntarthatóság, az emberek egészségének megtartását célzó projektek vagy a városi közlekedés modernizálása, az alkalmazott technológiák között pedig a mesterséges intelligencia és a 3D nyomtatás a legnépszerűbbek.

A Magyar Innovációs Szövetség és társszervezői által az idei tanév elején meghirdetett innovációs versenyre középiskolások nevezhettek december 09-ig tudományos kérdések megoldását célzó innovációs tervekkel, munkákkal. A közel 300 fiatal tudóspalánta rekordszámú, a korábbiakhoz képest kétszer több pályázata azt mutatja, hogy már ezt a korosztályt is egyre jobban foglalkoztatják a világ legégetőbb problémái, és egyben akarnak is tenni azok megoldásáért.

A szakmai zsűri értékelése alapján az első fordulóból közel 100 pályázat jut tovább, a kiválasztott fiataloknak a szervezők által biztosított mentorok segítségével 2025. április 07-ig kell részletesen kidolgozni a projekteket.

A 2024-25. tanévre meghirdetett verseny 1-3. helyen végző (összesen 10 pályázója) 200-500 ezer forint, míg a további 10-15 kiemelt dicséretes pályázó százezer forint jutalomra lesz jogosult, valamint különdíjat kap majd a legsikeresebb határon túli fiatal is. Az 1-3. helyen végző diákok a felsőoktatási felvételi eljárás során is plusz pontban részesülnek a legtöbb egyetemen. A versenyen legeredményesebben szereplő 8-10 iskola 800 ezer-egymillió forint támogatásban, a legeredményesebb tanárok 600-800 ezer forint egyszeri elismerésben részesülnek.

A három 1. helyezett részt vehet a kétfordulós EU Fiatal Tudósok Versenyén, mivel a hazai verseny egyben része az európai versenysorozatnak is. A legjobbak további rangos nemzetközi versenyekre is eljuthatnak, például az Amerikai Egyesült Államokban (USA) megrendezésre kerülő tudományos versenyek olimpiájára (Regeneron ISEF), valamint szakmai utakon, akár a Nobel-díj átadási ünnepségén is részt vehetnek. A verseny részletes felhívása a www.innovacio.hu és a www.otio.hu portálon olvasható.

A versenyt a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kiemelt támogatásával, valamint a Belügyminisztérium (BM) Köznevelési Államtitkárságának szakmai közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) fő-támogatásával, a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel (NIÜ) közösen hirdette meg.

Szóljon hozzá!