LEGO Vili Ferencvárosban
Életnagyságú LEGO villamos Budapest utcáin. Különleges járművel találkozhatunk a főváros szívében, ami azzal csal sokak arcára mosolyt, hogy oda is a játék örömét hozza el, ahol a városlakók nem is számítanak rá – tudtuk meg 11 órakor a Ferencvárosi Kocsiszínben. Fotóink LEGO / Sós Bertalan és BKK / Nyírő Simon felvételei.
Bár az életnagyságú, színes, LEGO? kockákból épült villamoskocsin utazni nem lehet, vidám megjelenésével rendkívüli látványt nyújt. A világszinten is egyedülállónak számító építményt – ami valójában úgy néz ki, mint egy gigantikus játékvillamos – a Deák Ferenc téren lehet megcsodálni az adventi időszakban. A BKK, a BKV, a Budapest Brand és a LEGO csapata által megálmodott rendhagyó jármű úgy varázsolja színesebbé a mindennapokat, hogy egy kis játékosságot visz a hétköznapi közlekedésbe. A LEGO villamos a gyerekek és felnőttek számára is izgalmas látnivaló, ami kreativitásával a közösségi közlekedés mellett a játék fontosságára is felhívja a figyelmet.
A játékban rejlő kreativitás olyan szupererő, amivel újjáépíthetjük és vidámabbá tehetjük a körülöttünk lévő világot, azonban sajnos a manapság egyre kevesebb idő jut játékra – derült ki a LEGO Csoport Play Well kutatásából. Szerte a világon szülők és gyerekek egyaránt megerősítették, hogy a mai gyerekeknek kevesebb lehetősége van játszani, pedig a játékon keresztüli tanulás a gyerekek fejlődésében meghatározó szerepet tölt be.
A kockákból épült LEGO Vili küldetése, hogy mind a jövő építőit, mind pedig a közlekedés iránt érdeklődő gyerekeket és felnőtteket inspirálja. Az életnagyságú villamoskocsit Dóczy Balázs építőmester tervezte, és épp úgy néz ki messziről, mintha egy kisgyerek építette volna hatalmas LEGO kockákból. Közelebbről szemlélve tűnik csak fel, hogy rengeteg apró kis kocka ad ki egy-egy nagyobb színeset, bizonyítékul szolgálva arra, hogy LEGO kockákból bármi megépíthető.
Habár utazni nem lehet rajta, bizonyára sokan fordulnak majd utána ennek a nem mindennapi járműnek az utcán. A közel 1,8 millió kockából épült 11,5 méter hosszú, 2 méter magas és 2 méter széles villamost Muki, a BKV tehervillamosa húzza ki a pályára, ami sok villamosrajongó számára lehet ismerős, hiszen időnként ezek a sokat megélt teherkocsik futnak ki a karbantartási munkálatokhoz is.
– A villamos azért is különleges, mert LEGO kockákból ekkora építmény még nem készült a világon, ami mozog is. Azokhoz az életnagyságú LEGO járművekhez, amiket eddig ismerünk, a rugalmas LEGO Technic elemeket használták. Ez a villamos viszont csak klasszikus LEGO kockákból épült, ami különösen a mozgatásnál jelent kihívást – mondta el Dóczy Balázs, akinek a nevéhez az életnagyságú lánchídi LEGO oroszlán mellett a Hősök tere, a Szent István Bazilika és a Zeneakadémia makettjei is fűződnek.
– LEGO Vili a gyerekek és felnőttek számára is izgalmas látnivaló, de felhívja a figyelmet a közösségi közlekedés jelentőségére is. A közösségi közlekedés nélkülözhetetlen szerepet játszik a budapestiek életében. Csak a budapesti villamosokon naponta körülbelül 930 ezer ember utazik. Fontos feladatunk, hogy minél többen és minél fiatalabban kedvet kapjanak a közösségi közlekedéshez. Ez a zöld és fenntartható Budapest szempontjából kulcsfontosságú üzenet – mondta Karácsony Gergely, Budapest főváros főpolgármestere.
– Budapest látképéhez, karakteréhez, az itt élő-közlekedő emberek életéhez hozzátartoznak a villamosok. Miénk az egyik legszebb villamosvonal – a pesti rakparton végig robogó 2-es, vagy a világ legforgalmasabb villamosjárata, a 4-es-6-os. És most már azt is elmondhatjuk, hogy nálunk épült meg a világ első életnagyságú LEGO villamosa. Büszkék vagyunk az újabb villamoslegre! Nem is kerülhetett volna jobb helyre, mint a villamosok városába, Budapestre – fogalmazott dr. Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója a kezdeményezés kapcsán.
– A BKV azért is csatlakozott örömmel a projekthez, mert a napokban ünnepeljük a villamos születésnapját, 1887. november 28-án indult útnak ugyanis az első villamos Budapesten. LEGO Vili így a villamosközlekedés 137 évét is szimbolizálhatja. Különleges, akárcsak az első villamos volt. Sokszínű, akárcsak a közösségi közlekedés. Sok kis kockából áll, mint ahogy sok-sok jármű, és sok-sok elhivatott ember munkája kell a fővárosi közösségi közlekedés működtetéséhez is – emelte ki Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója.
– A mi feladatunk, hogy a városban élő emberek, ne csak lakóhelyként, hanem otthonként tekintsenek a városra. Az ilyen meghökkentő, kreatív akciók pedig segítenek abban, hogy ezt elérjük és az itt élők, valamint a városba látogatók szeressék a városunkat. Ezenkívül az ilyen projektek a nagyvilágba is elviszik a jó hírünket – mondta el Faix Csaba, a Budapest Brand vezérigazgatója.
– A LEGO Csoport nem titkolt célja, hogy arra ösztönözze a családokat, adjanak nagyobb teret a játéknak a hétköznapokban. Felméréseinkből kiderül, hogy a szülők háromnegyede szerint a mai gyerekeknek kevesebb lehetőségük van játszani, mint az előző generációknak, és manapság öt családból egy soha nem játszik együtt. A digitális eszközök, a szülők leterheltsége és a játéktér fizikai hiánya egyre inkább korlátozza a közös játékot, aminek pedig kimutathatóan jó hatása van: örömöt okoz, fejleszti a kreativitást és segít kapcsolódni másokhoz – mondta el Váraljai-Sipos Judit, a LEGO Hungária vezérigazgatója.
A Ferencváros kocsiszínben történő ünnepélyes leleplezés után a különleges villamos kikerül a Deák Ferenc térre, hogy az adventi időszakban mindenki kedvére megcsodálhassa és a villamos alsó részén található alaplapokon elhelyezhesse saját kockáját. A legfrissebb infók a LEGO villamos Facebook-oldalán olvashatók. További adatok, méret: 11,5 méter hosszú, 2 méter magas, 2 méter széles. Súlyok: 4,5 tonna LEGO kocka, 2,5 tonna acél váz, 1 tonna betonyp lap, 10 tonna teherkocsi alváz. Felhasznált kockák száma: 1,8 millió. Az építés időtartama: 6800 munkaóra. Építők száma: 90 fő. Leggyakrabban használt elemek: 2×8-as kocka, 2×6-os kocka, 2×4-es kocka.