ZETApress

hírportál

Enyhüléstől falbontásig

A Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézete ma délután konferenciát tart – tudatta Prőhle Gergely igazgató.

A Habsburg Ottó Alapítvány Enyhüléstől falomlásig címmel 80 év béke, 35 év demokrácia mottóval 2025 tavaszán rendezvénysorozatot szervez, amely a XX. századi Európa politikai, gazdasági és társadalmi fejleményeit és annak napjainkra gyakorolt hatását járja körül. A beszélgetések az európai és nemzetközi rendet jelentősen alakító történelmi fordulópontokra összpontosítanak.

A mai első alkalom a berlini fal 1989/1990-es leomlását eseménytörténeti és középtávú perspektívából egyaránt vizsgálja, mind a közvetlenül a berlini fal leomlásához vezető fejleményeket, mind pedig az 1970-es évek óta zajló folyamatokat, amelyek jelentősen elősegítették a keleti blokk felbomlását, megnyitva az utat egy egységes Európa előtt.

A konferencia keretében három kötet kerül bemutatásra: Horst Teltschik 1989 és 1990 közötti naplója, amelyet Helmut Kohl egykori tanácsadója Michael Gehler hildesheimi történésszel közösen jegyez; Breier Zsuzsa sokoldalú elemzése az akkori eseményekről; Andreas Schmidt-Schweitzer forráskiadványa a nyugatnémet-magyar kapcsolatokról az enyhülés időszaka után.

A meghívott szerzők további szakértőkkel és egykori meghatározó politikai szereplőkkel karöltve átfogó bepillantást kínálnak azokba a sorsdöntő folyamatokba, amelyek a hidegháborút követően a mai Németország és Magyarország útját egyengetik a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a Ludovika tér 2. I. emeleti Széchenyi-dísztermében 14-től 18 óráig. 14 órától 14:15-ig Deli Gergely, az NKE rektora és Prőhle Gergely, a John Lukacs egyetem igazgatója, a Habsburg Ottó Alapítvány programigazgatója köszönti a megjelenteket.

14:15-től 15:45-ig 1989/90 és a rendszerváltás előzményeit beszéli el Andreas Schmidt-Schweizer, tudományos főmunkatárs, HUN-REN BTK Történettudományi Intézet; Breier Zsuzsa, korábbi magyar diplomata, egykori európaügyi államtitkár (Hessen) és Markus Meckel, az NDK utolsó külügyminisztere, a Bundestag egykori szociáldemokrata tagja meséli el. Moderál: Boris Kálnoky, a Mathias Corvinus Collegium Média Iskola vezetője.

15:45-től 16 óráig kávé várja megjelenteket a II emeleten, majd a 16 órátó 17:30-ig tartó blokkban Magyar és német perspektívák 1989/90 címmel Horst Teltschik, a Kancellári Hivatal korábbi helyettes vezetője, Helmut Kohl egykori tanácsadója, Németh Miklós, Magyarország rendszerváltás előtti utolsó miniszterelnöke és Michael Gehler, a Hildesheimi Egyetem Történettudományi Intézetének igazgatója beszélget Prőhle Gergely moderálásával a 17:30-kor kezdődő II. emeleti zárófogadás előtt.

A konferencia magyar, angol és német nyelven, szinkrontolmácsolással zajlik, melyre szeretettel várnak minden érdeklődőt a szervezők!

Szóljon hozzá!