ZETApress

hírportál

Gyógyszerszedés okosan

Oktalan gyógyszerkínálóOkos gyógyszerek, tudatos gyógyszerszedők és új esélyek voltak a témái a délelőtti sajtótájékoztatónak a Duna parti Lánchíd 19 Design Hotelben. A gyógyszeripari kutatás-fejlesztésre fordított befektetések, az innovatív terápiák bevezetése és a népegészségügyi mutatószámok javulása között szoros és egyértelmű kapcsolat mutatható ki.

Az innovatív terápiák számos betegségre nyújtanak és még többre nyújthatnának hatékony megoldást Magyarországon is, azonban ismertségük alacsony. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) felvilágosító kampányt indított a lakosság egészségtudatosságnak és a modern terápiás lehetőségek ismertségének növelése érdekében ? mondták el az előadók. A sajtóesemény résztvevője Dr. Zalai Gábor ? az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) elnökségi tagja, Dr. Rékassy Balázs ? az IGYE kommunikációs munkacsoportjának vezetője, Némethi Erika ? az IGYE igazgatója és Koltai Tünde ? a Nemzeti Betegfórum (NBF) választmányának tagja volt.

Egész Európában jellemző tendencia a lakosság elöregedése, melynek következtében mára több 65 év feletti ember él mint 15 év alatti. Magyarországon azonban mind a születéskor várható élettartam, mind a felnőttkori halálozás mutatói kedvezőtlenebbek, mint az EU-15 tagállamában vagy a környező országokban, ami a társadalom elöregedése mellett további terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre. A WHO idén publikált friss adatai rámutatnak arra is, hogy a gyógyszerekre fordított kiadások szorosan összefüggnek a születéskor várható élettartammal és a felnőttkori halálozással.

A gyógyszeripari innováció egészségnyereségre gyakorolt hatása egyértelműen kimutatható az OECD 30 országának 2000 és 2009 közötti adatait vizsgálva. Az eredmények alapján a születéskor várható élettartam 1,74 évvel növekedett ezen országokban, ami más tényezők figyelembe vétele mellett is 73 százalékban az innovatív terápiák hozzájárulásának köszönhető. A bevételükhöz viszonyítva az innovatív gyógyszeripari társaságok fektetnek legnagyobb arányban kutatás-fejlesztési tevékenységekbe világszerte, az iparág szerinti bontás alapján például több mint 50 százalékkal megelőzik az IT szektort. E tevékenység eredménye, a munkahelyteremtés, a tudományos élet előmozdítása és a gazdaságfejlesztésre gyakorolt hatása mellett, számos esetben alapjaiban megváltoztatta egyes betegségek gyógyíthatóságát vagy kezelését, és javították a páciensek életminőségét és életkilátásait.

A gyógyszerfejlesztők munkája igen eredményes, azonban a vényköteles gyógyszerekre vonatkozó kommunikációs szabályozás miatt az új készítményekről egyáltalán nem, vagy csak igen keveset hallhatunk. Sokszor az érintett sincs tisztában azzal, hogy betegsége időközben gyógyíthatóvá vált, vagy olyan új terápiás lehetőség is elérhető, ami alapjaiban megváltoztathatja az életét. Napjainkban az innovatív terápiák számos gyakori és súlyos betegség gyógyításában játszanak alapvető szerepet, legyen szó stroke megelőzésről, hepatitisről, daganatos megbetegedésekről, epilepsziáról, cukorbetegségről, sclerosis multiplexről, AIDS-ről, vagy a rheumatoid arthritisről.

Természetesen az innováció önmagában nem varázsszer, a gyógyítás folyamatában fontos szerepet játszanak régebben alkalmazott készítmények is. Az innovatív gyógyszerek új terápiás lehetőségeket nyitnak meg, azonban kifejlesztésükhöz és engedélyeztetésükhöz szükséges nagy ráfordítások miatt költségük is magas, ami a szabadalmi védettség időszakának lejártával jelentősen csökken és ezzel is megteremtik a lehetőséget újabb innovatív készítmények befogadásához, így hozzájárulva egy fenntartható finanszírozási rendszerhez.

A gyógyszerek elérhetőségének javítása Európa szerte egyre fontosabb szerepet játszik, amit a gyógyszerbefogadás folyamatának felgyorsítása is bizonyít. Olaszországban például 100 napra csökkentették a maximális döntéshozatali időt, amit az illetékes hatóságoknak be kell tartaniuk az új- és a ritka betegségek gyógyszerei kapcsán, az Egyesült Királyságban 477 millió euróval egészítették ki az onkológiai gyógyszerek finanszírozásául használt alapot, de még a köztudottan nem túl jó anyagi helyzetben lévő Görögországban is 20 új hatóanyagot hirdettek ki nemrégiben az ottani hivatalos közlönyben.

Magyarországon pillanatnyilag sok olyan készítmény vár befogadásra, amelyek jellemzően nem helyettesíthetők, alternatíva nélküli, bizonyított és hatékony új terápiát jelentenek, súlyos életet veszélyeztető állapotok és betegségek kezelésére szolgálnak (szolgálnának). Jelenleg összesen 35 ilyen hatóanyag várakozik, illetve további 17 hatóanyag új felhasználási területe (új indikációja) várakozik, az illetékes magyar hatóságok döntésére vár. A sokszor életmentő új terápiás lehetőségek átlagosan mintegy 250 napja várakoznak, de van olyan is, amiről több mint 500 napja nincs döntés.

A befogadásra váró gyógyszerek között vannak ? a teljesség igénye nélkül: a szklerózis multiplex gyógyszerei, stroke megelőzését szolgáló szerek, az obstruktív tüdőbetegség és urémia gyógyszerei, a gyermekkori figyelemzavar gyógyszerei, az időskori nedves makuladegeneráció kezelésére szolgáló gyógyszerek, a rákgyógyításban a fehérvérűség különböző fajtái, előrehaladott stádiumú nem-kissejtes tüdődaganat, előrehaladott bőrrák, veserák, csontrák, prosztata, vastagbél, petefészek és hashártyarák különböző stádiumaiban ható gyógyszerek, a csontáttétes betegeket támogató készítmények, valamint a rákos betegek fájdalomcsillapítói.

A közvetlen, gyógyításban jelentkező előnyök mellett nagyon fontos azzal az egészségnyereséggel is számolnunk, amit az innovációs befektetésen keresztül az ország elérhet, valamint ennek költségmegtakarító hozadékával, ami azonban nem a gyógyszerkasszában, hanem a gyógyító-megelőző ellátás finanszírozásában és munkaképesség növelésében és a meghosszabbodott élettartam jobb minőségében jelentkezik.

Mindezeken túl az innováció ütemezett befogadása gazdagítja az országot, közelebb viszi Magyarországot Európa és Közép-Kelet Európa azon fejlettebb országaihoz, ahol ezek a készítmények már elérhetővé váltak. Minden magyar beteg megérdemli az elérhető legjobb megoldást a gyógyulására: a tudatos betegek tovább élhetnek! Ezért az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége olyan tájékoztató kampányt kezdeményez, aminek fókuszában az innovatív gyógyszerek és terápiák nyújtotta előnyök ? életminőség javítás, élettartam meghosszabbítás, korábban gyógyíthatatlannak nyilvánított betegségben szenvedőknek kínált új esély ? tudatosítása állnak.

A kampány során a témában sajnos alul-informált betegeknek kínálunk új esélyt, villantjuk fel a lehetőséget a változtatásra, legyen az a jobb életminőség, vagy akár maga a gyógyulás. A hatékony gyógyulás felelősség és tudatos hozzáállást igényel az egészségügy minden szereplőjétől. A beteg felelőssége egészségének megőrzése és a szervezett szűrővizsgálatokon való részvétel. A gyógyszergyártók felelőssége a hatékony biztonságos és életminőséget javító terápiás megoldások kifejlesztése és bevezetése.

A Van tovább-szlogen köré épülő kampány üzenetei óriásplakátokon, magazinokban, és várótermi plakátokon fognak megjelenni. Az innovatív terápiás megoldásokat az Okosgyógyszer kifejezés bevezetésével hozzák közelebb az érintettekhez és érdeklődőkhöz. Okos gyógyszereknek nevezzük azokat a készítményeket, amelyek jelentős, újszerű fejlesztési hátterükkel új terápiás lehetőségeket nyitnak meg a betegek számára és az aktuálisan elérhető legmodernebb, leghatékonyabb megoldásokat képviselik: ezzel is javítják a betegek életminőségét. A tájékoztató munka további központi eleme lesz az Okosgyógyszer.hu weboldal, amire bannerekkel is felhívják majd a figyelmet. Emellett a témában elkészült rövid tájékoztató anyagot küldenek ki a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Gyógyszerész Kamara tagjai részére.

1 hozzászólás

Visszajelzések

  1. Újabb okosgyógyszerek | ZETApress

Szóljon hozzá!