ZETApress

hírportál

Stroke videón

Videósorozat segíti a stroke-on átesetteket a mindennapi tevékenységükben. A Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztálya segítségével készült új megközelítésű videósorozat célja a stroke-on átesett nők mindennapi életének megkönnyítése.

A videósorozat a mindennapi élet kihívásaira fókuszál, és olyan tevékenységek egykezes kivitelezését mutatja be, mint a körömlakkozás, vasalás, hajápolás, főzés és még sok minden más – tudatta Nagy Ákos, VM.komm Kommunikációs Tanácsadó Iroda.

A videósorozat elkészítésében a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztályának szakemberei vettek részt, akik hosszú évek tapasztalatával és szakértelmével rendelkeznek a rehabilitáció területén. Az általuk most összeállított videósorozat nem pusztán a fizikai rehabilitációban játszik fontos szerepet, hanem egyben segít az érintetteknek visszanyerni az önállóságukat és megtanulni újra részt venni a mindennapi tevékenységekben.

A stroke utáni rehabilitáció során fontos, hogy az érintettek újra megtanuljanak részt venni a mindennapi tevékenységekben. A Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának közreműködésével készült el ez a videósorozat, ami nem csak gyakorlati útmutatást nyújt, hanem inspiráló és támogató eszközként is szolgál – mondta dr. Masát Orsolya, a budakeszi klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztályának szakorvosa.

A stroke-on átesettek számára a mindennapi rutint visszanyerni, önálló életvitelt folytatni hatalmas kihívást jelent. A rövid – jellemzően másfél perces – videókon olyan, elvileg egyszerű, a mindennapokhoz hozzátartozó tevékenységek egy kézzel történő elvégzéséről van szó, mint a copf készítése, körömlakkozás, hajszárítás, vasalás, vagy egy melltartó felvétele. A bemutatott tevékenységek közös jellemzője, hogy alapesetben egyszerű cselekvésekről van szó, azonban mindezeket egy kézzel elvégezni korántsem olyan könnyű. A rehabilitációs folyamat során e videósorozat segít az érintetteknek visszanyerni az önállóságukat és újra részt venni a mindennapi életben.

Hangsúlyozni kell, hogy a stroke egy súlyos betegség, ami nagyban befolyásolja a páciensek életminőségét! A megelőzés és a korai felismerés kiemelt fontosságú a stroke és a súlyos szövődmények elkerülése érdekében. Egészséges életmód, rendszeres testmozgás, egészséges étkezés és az olyan kockázati tényezők, mint a dohányzás vagy rendszeres alkohol fogyasztás minimalizálása segíthet csökkenteni az agyvérzés kialakulásának esélyét.

Az agyvérzésről

A stroke (agyvérzés, szélütés, gutaütés) az agy vérellátási zavara miatt bekövetkezett hirtelen működészavar. Amennyiben a beteg nem kap 3 órán belül megfelelő ellátást, akkor súlyos, maradandó károsodást, akár halált is okozhat. A gutaütés hátterében leggyakrabban agyérgörcs áll, azaz amikor az agyat tápláló verőér elzáródik, az elzáródás következtében pedig az agysejtek nem jutnak elegendő oxigénhez. Vérzés esetén egy felszakadt ér miatt vér szivárog az agyban. A károsodás mértéke és helye határozza meg a stroke súlyosságát, amely a minimálistól a katasztrofálisig terjedhet.

Szóljon hozzá!