Pomázi projektzárás
Komplex vízkármentesítés és korszerű esőkertek Pomázon: mintegy ezer helyi polgár élete, s csaknem négyszáz lakóingatlan vált biztonságosabbá – tudtuk meg a 10 órai sajtóreggelin a pomázi Pöttyös Bögrében a város polgármesterétől. Az előzmények idekattintva olvashatók.
272,66 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert Pomáz Város Önkormányzata a TOP_PLUSZ-1.2.1-21-PT1 Élhető települések tárgyú, TOP_PLUSZ-1.2.1-21-PT1-2022-00035 azonosító számú pályázaton, a Széchenyi Terv Plusz keretében. A projekt 2025 márciusára megvalósult vállalásai voltak: a város integrált vízgazdálkodásának, így a csapadékvíz-gazdálkodási rendszerének fejlesztése, környezetbiztonságának növelése és a környezeti állapotának javítása. 388 pomázi háztartásban élő csaknem 1000 helyi polgár élete vált biztonságosabbá, a vízkártól megvédett infrastruktúra összértéke pedig 11,7 milliárd (!) forint.
Az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával megvalósuló projektben a Messelia-hegyen a Radnóti utca környékén és a Goethe utcában összesen 940 folyóméter csapadékvíz-elvezető infrastruktúra kialakítása valósul meg a kapcsolódó műszaki elemekkel: folyóka, szivárgó tisztító akna, hordalékfogó zsomp létrehozásával. A 355 millió forint összértékű beruházás tartalmazza Pomáz Város Önkormányzatának mintegy 80 millió forintos önrészét.
– Nem hálás beruházás a csapadékvíz-elvezetési rendszer építése – kezdte tájékoztatóját Leidinger István, Pomáz polgármestere a projekt sajtónyilvános záróeseményén. – Mondhatni utálatos, mert az emberek nem látják az azonnali hasznát és hónapokig kell tűrniük a felbontott utcák okozta kényelmetlenséget. Később, amikor már működik a rendszer, megnyugodva veszik tudomásul, hogy heves esőzéskor nem önti el a pincét, az udvart a víz, hogy esőben is lehet közlekedni az utcán.
A klímaváltozás miatt egyre gyakrabban tapasztalhattuk, hogy rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék zúdult le a Messelia-hegy utcáin. Óriási károkat okozott, lemosta a földutakat, felszaggatta az aszfaltot, elöntötte a házakat, gumicsizmában is nehéz volt közlekedni az utcákon – ecsetelte a helyzetet -, ami miatt három éve a képviselő-testület úgy döntött, hogy pályázatot nyújt be az európai uniós finanszírozású TOP Plusz felhívásra.
Korábban a csapadékvíz-elvezető rendszerek úgy épültek, hogy a lehető leggyorsabban levezessék a vizet a befogadó patakba. Ezt ma már nem tehetjük, mert szintén a klímaváltozás hatására nyaranta hosszú aszályos időszakok vannak nagy hőhullámokkal, ezért a csapadékvizet meg kell tartani, a talajba kell szivárogtatni. A megépült rendszer alkalmas erre, és arra is, hogy a 138 köbméteres tározóból fokozatosan engedje le a vizet – elkerülve a befogadó patak túlterhelését. Ezzel a csapadékvíz-elvezetési rendszerrel környezetünk állapotán is sokat javítunk.
Kékinfrastruktúra fejlesztése = vízkárcsökkentés és a környezet állapotának javítása
A projektek köszönhetően jelentős mértékben, 600 négyzetméterrel növekedett a biológiailag aktív zöld- és vízfelület Pomázon. Mindazonáltal mostantól a helyben hasznosított, életet adó, természeti kincsként kezelendő csapadékmennyiség évente 215 ezer köbméterre emelkedett. A csapadékvíz megtartásához ugyanis hatékony, természetalapú vízgazdálkodási megoldások szükségesek, ilyenek például a – fejlesztés részeként a pomázi városrészekben kialakított – esőkertek. Az ilyen módon elárasztott területnek többféle haszna van. A víz nem csak átfolyik a területen, hanem a mélyedésbe terelt víznek lesz ideje a talajba szivárogni. A talaj, mint természetes szűrő és a beültetett növényzet megtisztítja az esővizet, ami így jobb minőségben kerülhet vissza a befogadó vízfolyásba. Ráadásul a hagyományos gyephez képest az esőkertek 30%-kal több vizet juttatnak a talajba.