ZETApress

hírportál

Női aktok mestere

137 nő, 123 csábító akt díszíti a falakat a Kieselbach Galériában: Nagy elődök nyomában ? Lotz Károly legkedvesebb tanítványa című eladással egybekötött kiállításának sajtóbemutatóján voltunk délelőtt a Szent István körút 5-ben Stein János festőművész (1874?1944) hagyatékának előkerülése alkalmából. Közönségképeink Rósa István felvételei.

Szerencsés véletlenek sorozatának köszönhető, hogy a közelmúltban szinte érintetlenül előkerült Stein János festőművész alkotói hagyatéka. A közel 150 festmény, rengeteg vázlat, rajz és dokumentum alapján egy méltatlanul elfeledett, nemesen konzervatív művészi pálya bontakozik ki előttünk. Az 1874-ben Kolozsváron született festő a helyi középiskola elvégzése után a berlini festészeti akadémián kezdte el művészeti tanulmányait. Innen Párizsba utazott, ahol a Julian Akadémián a világhírű Benjamin Constant és Jean Paul Laurens tanítványaként képezte magát. A tanulóévek után bejárta Angliát, Hollandiát, Belgiumot, majd 1900-ban hazatérve Lotz Károly mester-iskolájában dolgozott tovább Budapesten.

A századfordulót követő években sorra aratta sikereit: rendszeresen szerepelt a Műcsarnok kiállításain, díjakat nyert, majd egyre többször kérték fel monumentális feladatok elvégzésére. Murális munkái a móri templomban, a Kerepesi temető árkádos sírboltjának kupoláiban, az Operaház éttermében, az egri székesegyházban és a nyíregyházi plébániatemplomban ma is hirdetik kiemelkedő technikai tudását. 1920-tól az Országos Magyar Iparművészeti Iskola tanáraként és az első magyar művészeti anatómia-könyv megalkotójaként szerzett hírnevet.

Stein János képeinek kiállítása nem csupán kései kárpótlás, egy méltatlanul háttérbe szorult, de szerencsésen fennmaradt életmű felbukkanásának megünneplése: ezt a gesztust elgondolkodtató provokációnak is szánjuk. Arra akarjuk felhívni a figyelmet, hogy a kvalitás, a művészi minőség nem csupán a modernek privilégiuma. Stein János a nemesen konzervatív, akadémikus festészet legjobb hagyományainak folytatója, abban a sorban áll, amelynek élén a nagy bravúrfestők, Benczúr Gyula vagy László Fülöp foglal helyet. A virtuóz kéz, a bámulatos technika, a tökéletesre csiszolt komponálás és az érzéki felületalakítás mind olyan erények, amelyeket ezen a kiállításon bőven van alkalom megcsodálni.

A világ és a művészet gazdag, sok rétegű, rengeteg érvényes olvasata van ? kár bezárkózni egy magunkra erőszakolt, egy dimenziós értékrendbe. Magunkat tesszük szegényebbé, ha egymás ellen játsszuk ki a különböző korok, stílusok és művészi attitűdök képviselőit. Erre is figyelmeztet Stein János hagyatékának örömteli felbukkanása és képeinek kiállítása, mely ma 13 órától augusztus 26-án szombaton 13 óráig látogatható. A Stein János művészetét bemutató kiállítás műtárgyai, a hagyaték többi darabjával együtt a megnyitót követően felkerülnek a Kieselbach Galéria honlapján működő webshop-ra. A tárlat látogatói így az internet segítségével újra áttekinthetik a Galéria falain megcsodált képeket, sőt könnyedén választhatnak és vásárolhatnak is közülük.

A már közel két éve működő webshop a hatalmas műtárgy-bőség és a könnyű eligazodást biztosító keresési rendszer miatt teljesen új típusú találkozási módot kínál az érdeklődő közönség és a magyar művészet között. Ez a radikális lépték- és módszerváltás mindenki számára az elmerülés, az inspiráló kalandozás lehetőségét adja, amelynek során élményszerűen fedezhető fel a XX. századi magyar festészet és grafika kimeríthetetlen világa. A Kieselbach Galéria az aukciók, a könyvek és a kiállítások mellett már most több ezer műtárgyat felvonultató webshoppal is azt a célt szolgálja, hogy a magyar művészetet minél szélesebb körben megismertesse, miközben értő és rezonáló gazdát keres a bemutatott műveknek.

Szóljon hozzá!